Stav addinu: v běžném provozu
Počet uživatelů (úřadů): 10+

Manažer lustrací

Ke správě hromadných součinností lustrovaných přes Evolio server slouží aplikace s názvem Manažer lustrací, která je jednou z komponent Evolio serveru, kterou si úřad může pořídit. Tato aplikace poskytuje přehled o všech lustracích, které se na úřadu provádějí a disponuje nástroji pro další manipulaci s těmito hromadnými součinnostmi.

Je to však jen nástroj, který by měl být (resp. musí být) pověřeným pracovníkem úřadu. Je to z toho důvodu, že velká část lustrací se provede automaticky, ale při lustrování může dojít k různorodým chybám, díky kterým je lustrace třeba provést znovu. Tyto chyby jsou explicitní a nelze je všechny předvídat.
Jedná se o chyby, kdy exekutorský úřad lustruje subjekt s neúplnými informacemi (např. rodné číslo neúplné nebo nevyplněné, subjekty s chybějícím příjmením nebo jménem apod.) nebo dojde k chybě na serveru, na trase mezi serverem a systémem subjektu součinnosti (tedy katastrem, CEO apod.) nebo dojde k výpadku na straně subjektu součinnosti.

Lustrace

Lustrace je ve svém obecném významu kontrola údajů v různých evidencích a rejstřících.

Stavy lustrace

Ready – stav ready říká, že lustrace je připravena na fázi, ve které se právě nachází. Tj. pokud je lustrace ve fázi 2 a stavu Ready, čeká se na spuštění fáze 2 konkrétního addinu. Pokud je například ve fázi 5 a stavu Ready nebude se již provádět žádná další akce, neboť fáze 5 (jak bylo uvedeno výše) není zatím využívána. Tento stav v kombinaci s fází 5 znamená, že lustrace je hotova a je možno činit ve spise další kroky.

Waiting – stav znamená, že lustrace není v běhu (tj. že se právě teď neprovádí), ale vyčkává na výsledky, které má zaslat subjekt součinnosti. Například u lustrace na portálu zdravotních pojišťoven neobdrží úřad výsledky na všechny subjekty ihned, ale až po nějaké době. Čili Evolio server ve fázi 3 a stavu Waiting znamená, že při dalším spuštění fáze 3 se zjistí, zda dorazily zbývající výsledky lustrace.

Running – stav znamená, že ve chvíli, kdy uživatel otevřel ticket nebo si načetl informace o hromadných součinnostech v manažeru lustrací zrovna probíhala lustrace pro danou hromadnou součinnost.

Error – došlo k chybě pro kterou nebylo možno v lustraci dané součinnosti pokračovat. Chybové stavy jsou důkladněji popsány níže.

Počátek lustrace

Provedení hromadné součinnosti odstartuje pokyn uživatele, případně pokyn lustračního profilu. Funguje to tak, že se ve spise, který patří do hromadné součinnosti objeví úkon s názvem „Požadavek na lustraci“, který se tvoří vždy pro konkrétní subjekt součinnosti (tj. lustrace na katastru, CEO, VZP apod.). Součinnost se díky tomuto úkonu dostává do své první fáze.

Fáze lustrace

První fáze

Založení hromadné součinnosti – znamená, že se automaticky projdou všechny požadavky na lustraci, které doposud nebyly do žádné lustrace zahrnuty a vytvoří se z nich hromadná součinnost. Hromadná součinnost se projeví tak, že se na disku (v umístění, které má Evolio server pro účely lustrací vyhrazené) objeví nová složka s číslem hromadné součinnosti a v ní se objeví dva soubory (LIST a TICKET) tak jak je vidět na obrázku.Na základě takto vytvořené součinnosti pak Evolio server může začít provádět lustrace. Soubory mají rozdělené funkce. Oba jsou ve formátu XML. Zatímco soubor s příponou list zobrazuje informace o jednotlivých subjektech a spisech, na které se součinnost provádí, soubor ticket je určen pro sledování stavu celé hromadné součinnosti. V ticketu se rozlišuje několik fází a stavů, do nichž se může lustrace dostat.

Jednotlivé sloupce v ticketu:

Označit – slouží k označení jednoho nebo více záznamů pro hromadnou úpravu
ID – číslo hromadné součinnosti
Phase – fáze v níž se součinnost právě nachází
State – Status neboli stav hromadné součinnosti
Datum změny – Datum, kdy naposledy došlo ke změně v ticketu
Info – Doplnit!!!!

Druhá fáze

Odeslání požadavků – v této fázi se provádí odeslání požadavků na subjekt součinnosti. To znamená, že jednotlivé lustrace načerpají informace ze souboru list a vytvoří typizovaný XML soubor, tak jak jej vyžadují subjekty součinnosti (tj. banky, katastr, ceo apod.) a následně jej odešlou buď přes datovou schránku, webovou službu nebo jinou cestou.

Třetí fáze

Obdržení odpovědi – v této fázi se získávají zpět informace o hromadné součinnosti a zapisují se zpět do složek hromadných lustrací na serveru (tedy do stejného umístění, kde jsou soubory ticket a list. V této fázi ještě nedochází k zápisu výsledků lustrace do Evolia.

Čtvrtá fáze

Zápis výsledků lustrace do Evolia – v této čtvrté fázi dojde k samotnému zápisu do Evolia. I v této fázi se pracuje se soubory ticket a list na základě kterých se zapisují jednotlivé majetkové hodnoty, úkony a úkoly do Evolia.

Pátá fáze

Zatím neobsazená – do budoucna se počítá, že pokud dojde lustrace až do páté fáze, může na ni navazovat nějaká další aktivita, například vytvoření exekučního příkazu apod.

Postup těchto fází a stavů je postupný. Začíná se fází 1 ready, která se vlastně nikdy v manažeru lustrací neobjeví. Je to z toho důvodu, že v této fázi ještě není co v manažeru lustrací prohlížet, takže první fází, kterou můžeme v manažeru lustrací zaznamenat je fáze 2 a stav Ready. Pokud se daná fáze spustí, přepne se stav na Running. Po úspěšném dokončení se automaticky přepne fáze na číslo o jednu vyšší a opět stav Ready.

Využití manažera lustrací pro sledování stavů a fází

To v jakém stavu a fázi se která lustrace nachází, můžete zjistit samozřejmě v jednotlivých složkách, takže si můžete kliknout do konkrétní složky hromadné součinnosti a otevřít si soubor ticket, kde zjistíte potřebný stav.

Pro situaci, kdy uživatel potřebuje zjistit stav jedné hromadné součinnosti(dále jen HS) je to samozřejmě možná varianta, nicméně pokud potřebuje pověřený pracovník mít přehled o všech hromadných součinnostech, bylo by velmi nepraktické, kdyby v každé HS musel otevírat každý ticket zvlášť. Za tímto účelem může posloužit velice dobře právě manažer lustrací, který zobrazuje jednotlivé hromadné součinnosti seskupené podle druhů lustrací.V tomto tabulkovém zobrazení již lze přehledně vidět všechny lustrace a nejpotřebnější informace o nich. Sloupec Info slouží k zobrazování dalších informací nebo popisů chyb, které se mohou pro danou součinnost během lustrace objevit, a bylo by je třeba zapsat.

Manažer lustrací umožňuje také provádět filtraci podle jednotlivých sloupců podobně jako v knihovně filtrů. Takže pokud chcete například jen lustrace, které jsou ve fázi 3, stačí ve sloupci Phase kliknout do filtrovacího řádku (to je ten úplně nahoře), a buď zadat hodnotu 3, anebo tuto hodnotu vybrat z roletky pod šipkou, která se nabídne kliknutím do sloupce.
Filtrování funguje úplně stejně jako v knihovně filtrů. Pokud nevíte jak ovládat filtr, doporučuji přečíst si příslušnou část manuálu k exekutorskému evoliu nebo navštívit výukové filmy na stránce o Evoliu.

Další možnosti pod pravým tlačítkem

Manažer lustrací umí však nejen zobrazovat a filtrovat jednotlivé hromadné součinnosti, ale obsahuje také množství dalších funkcí.

Prohlížení listu součinnosti

V předchozím textu jsme poukazovali na to, že vytvořením součinnosti se vytvoří dva soubory ticket a list. Funkci ticketu jsme si objasnili v předchozím textu.  Soubor list ukrývá všechny subjekty a spisy, které do dané hromadné lustrace spadly. I list si můžete zobrazit rozkliknutím příslušného souboru ve složce hromadné součinnosti. Tak jak ukazuje obrázek níže, získáte sice strukturovaný, leč při velkém množství subjektů velmi nepřehledný soubor.I v tomto případě Vám může být velkým pomocníkem Manažer lustrací, neboť kliknutím pravým tlačítkem na konkrétní hromadnou součinnost zobrazíte kontextovou nabídku, ve které jako první položku najdete „Otevřít list“. Je zároveň tučná, což znamená, že pokud na hromadnou součinnost kliknete dvojitě tabulka se seznamem subjektů a spisů (tedy list) se Vám otevře také.Kromě základních údajů opět je k dispozici pole Info, ve kterém se během lustrace mohou objevit další informace týkající se lustrace a také pole State, které může obsahovat doplňující informace o stavu lustrace pro daný subjekt.

Jednotlivé sloupce v listu:

Subject – celé jméno lustrovaného subjektu. Toto se dále dělí do polí Name a Surname, tedy jméno a příjmení.
IDNumber – rodné číslo v případě fyzických osob
Born – datum narození subjektu
Sex – pohlaví subjektu
Company – název společnosti subjektu v případě právnických osob
Company ID – IČO společnosti v případě právnických osob nebo fyzických podnikajících osob
Client ID – interní ID subjektu v Evoliu (primární klíč tabulky Klienti)
Case number – číslo exekučního případu
Case ID – interní ID exekučního případu v Evoliu (primární klíč tabulky SmlouvyProdukt)
Request ID – interní ID hromadné součinnosti v Evoliu (primární klíč tabulky SmlouvyProdukt)
Load error – DOPLNIT!!!
Source XML – Část XML souboru list, která se vztahuje ke konkrétnímu subjektu.
State – DOPLNIT!!!!
Info – DOPLNIT!!!!

Jak můžete vidět i v listu můžete využít možností filtrace. Funguje opět stejně jako v knihovně filtrů.

Prohlížení obsahu složek hromadných lustrací

Dříve jsme uváděli, že prohlížet jednotlivé složky by bylo velmi nepohodlné. Nicméně pokud potřebujeme vidět jednotlivé zdrojové soubory odpovědí, případně jiné soubory, které jsou ve složkách ukryty, nezbývá než složku otevřít. Abychom se nemuseli strukturou složek probírat a nezabralo to příliš mnoho času, můžeme využít funkci manažera lustrací „Otevřít složku“.
Kliknutím pravým tlačítkem myši na konkrétní hromadnou součinnost a dále na volbu „Otevřít složku“ se přímo otevře složka hromadné součinnosti, aniž bychom ji museli nějak složitě vyhledávat ve stromové struktuře například přes průzkumníka Windows. Složka nám pak nabídne podle fáze, v jaké se lustrace nachází nejen soubory ticket a list, ale případně také zdrojové soubory odpovědí nebo dotazovací XML soubory, které se posílaly subjektům součinnosti.Například na výše uvedeném příkladu vidíme, že kromě standardních dvou souborů zde máme i další soubory vztahující se ke konkrétním lustrovaným subjektům. Subjekty součinnosti posílají standardně jako odpovědi XML datové soubory, které některé addiny přetvářejí ještě do čitelnější HTML podoby, a nebo také PDF soubory jak můžete vidět výše.
Pokud je tedy odpověď ve spise nebo jinde v Evoliu neúplná nebo nečitelná, je možné si otevřít přímo složku hromadné součinnosti a podívat se v jakém stavu poslal soubory subjekt součinnosti. Často se totiž stává, že se výsledek součinnosti nenaimportuje právě proto, že subjekt součinnosti nedodrží předepsaný formát například XML souboru a není tak možné odpověď kvalifikovaně rozpoznat a správně naimportovat.

V takovém případě je nutné ověřit proti XSD schématu, zda subjekt součinnosti poslal odpověď ve správném formátu a pokud ne, reklamovat vadu u něj. Za takové vady rozhodně nenese odpovědnost společnost AVE Soft.

Editování ticketu

Může nastat situace ve které lustrace z nějakého důvodu skončí chybou, zůstane stát a čeká na zásah uživatele. V takovém případě poskytuje manažer lustrací dozorujícímu pracovníkovi velmi kvalitní a rychlý způsob jak lustraci opětovně rozběhnout. Pokud lustrace probíhá standardně, nejčastějším stavem, který uživatel uvidí je stav „Ready“. U některých addinů se může stát, že se potká se stavem „Waiting“ a ani v tomto případě nedoporučujeme do addinu jakkoliv zasahovat. Výjimečně se může potkat se stavem „Running“, který by se však měl objevit právě u jediné hromadné součinnosti. Pokud stav „Running“ uvidíte u dvou a více součinnosti najednou je důvod se domnívat, že stav zůstal nezměněn a to vlivem pádu serveru nebo jiné nepředvídatelné události. Pokud lustrace neběží standardně zasekne se nejčastěji ve stavu „Error“. Zároveň s tímto stavem se většinou v poli „Info“ pro danou hromadnou součinnosti objeví informace o tom, jaký problém nastal. Pokud na danou hromadnou součinnost kliknete pravým tlačítkem a zvolíte možnost „Editovat ticket“ objeví se Vám následující editační okno.
Jak je vidět část okna je needitovatelná a druhá editovatelná je. Měnit můžete číslo fáze a její stav. Také můžete vymazat Info pole pro danou lustraci. Zároveň můžete zatrhnout možnost „Smazat obsah elementu State a Info u všech subjektů v listu“. Již dříve jsme si uvedli, že v těchto polích tedy State a Info se zapisují stavy lustrace případně doplňující informace nebo popisy chyb. Pokud přepínáte do jiné fáze nebo stavu doporučujeme tuto volbu zaškrtnout, protože v opačném případě mohou být původní hlášení v těchto polích zavádějící nebo matoucí.

Hromadné úpravy přes manažer lustrací

K usnadnění práce disponuje manažer lustrací i hromadnými funkcemi. Pro provoz hromadných funkcí je nezbytné využít první sloupec s názvem „Označit“. Bez označení tohoto sloupce nebudou hromadné funkce přístupné.

Hromadná editace ticketů

Pro hromadnou editaci ticketů si uživatel označí požadované hromadné lustrace ve sloupci „Označit“ a pak stačí, aby kamkoliv do prostoru tabulky po kliknutí pravým tlačítkem myši a zvolil možnost „Hromadná změna stavů“. Pro hromadnou editaci stavů však velmi důrazně doporučujeme používat nejdříve filtrování například podle fáze. Změny takto provedené jsou nevratné!!!

Hromadná archivace lustrací

Čím déle probíhají lustrace, tím více souborů se do stromové struktury načítá a tím déle také trvá načítání manažeru lustrací. Zároveň se také stává celá struktura více nepřehlednou. Z těchto důvodů je vhodné lustrace, které již jsou ve fázi 5 a stavu Ready odložit – archivovat, aby se mezi ostatními lustracemi nepletly. K tomu slouží funkce pro hromadnou archivaci. Získáte ji tak, že po označení lustrací, které chcete archivovat, kliknete pravým tlačítkem myši kamkoliv do seznamu lustrací v manažeru a zvolíte možnost „Přesunout do archivu“. Upozorňujeme, že označené lustrace se přesouvají rovnou. Program nezobrazuje upozornění a okamžitě provede archivaci do určené složky. Nejčastěji je to složka Archiv, která se nachází v kmenové složce Evolio serveru. Složku pro archivaci však můžete nastavit na kterékoliv umístění a pravidelně do ní lustrace archivovat.

Další funkce a nastavení manažeru lustrace

V některých případech potřebujete po provedených změnách provést obnovení seznamu lustrací a jejich vlastností. Například po hromadné editaci ticketů můžete ihned ručně spustit nějaký addin Evolio serveru a chcete se přesvědčit, zda opětovná lustrace neskončila opět chybou. K tomu poslouží opět pravé tlačítko myši, tentokrát stisknuté na položce konkrétní lustrace. Volbou „Obnovit“ se okamžitě načte seznam všech lustrací a stavů ticketů znovu.Dále můžete potřebovat přenastavit složku pro archivaci v manažeru lustrací. Zde musíte navštívit složku, ve které je Evolio server nainstalován. Zpravidla to bývá složka C:Program FilesAVE Soft s.r.oEvolio Server. Zde musíte najít soubor s názvem Evolio.Server.ServerConfig.exe a ten spustit. Tím získáte následující editační okno.

Připojení k databázi Evolia – udává připojovací řetězec, kterým se Evolio server připojuje k hlavní databázi.
Připojení k databázi Logu – udává připojovací řetězec, kterým se Evolio server připojuje k logovací databázi pokud je zvlášť.
Výchozí adresář – je kmenový adresář určený pro Evolio server. Kromě složky Lustrace (kde pracuje manažer lustrací) obsahuje i další složky potřebné pro chod ostatních addinů Evolio serveru jako je například vývěska nebo jiné addiny, které nejsou přímo určeny k lustracím.
Adresář pro archiv – je adresář, kam Manažer lustrací ukládá lustrace, které se uživatel rozhodně archivovat.

Změnu všech těchto atributů velmi důrazně doporučujeme konzultovat s pracovníkem Avesoftu předtím, než je provedete. Bez konzultace a schválení pracovníkem Avesoftu neručíme za správný provoz Evolia serveru.